Yol Akademi Yayın Grubu.png
Üye Girişi
Sıkça Sorulan Sorular

Yol Akademi
Destek Merkezi

Aşağıda muhtemel bir çok sorunun cevabını bulacaksınız. Buna rağmen yine de bu bilgiler sadece kabaca fikir sahibi olmak için yeterlidir. Sizi düşüneceğiniz ve soracağınız yeni sorular hazırlar.  En verimli iletişim karşılıklı olduğuna göre her türlü sorunuzun cevabını aldığınızı düşünüyorsanız bile bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru ile ilgili sorular

Dilerseniz web sitemizin sağ altındaki WhatsApp simgesine tıklayarak hemen ulaşabilirsiniz. Bunun dışında 0 850 244 17 02 numaralı telefon hattımızdan ya da editor@yolakademiyayinevi.com e-posta adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yasal veya etik sorun teşkil etmeyen ve okunmaya değer cümleler yazdığına inanan herkes kitap yayınlayabilir.

Hukuki anlamda geçerli sözleşmeler yapabilmek için başvuran eser sahibinin 18 yaşını doldurmuş reşit bireyler olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte henüz reşit olmamış yazarlarımız yasal velilerinin gözetimi ile başvuru yapıp sözleşme imzalayabilirler. Bu durumda normalde başvurularda istediğimiz noter onaylı imza beyanına ek olarak velilik durumunu bildirir belge de talep etmekteyiz. Yine bu durumdaki yazarlarımız başvuruyu kendi adlarına ve kendi yasal bilgileriyle yapmalı, ancak sadece sözleşmenin kendi imzaları yanında yasal velileri tarafından da imzalanması gerekecektir.

Türkiye’de sözleşme imzalamanıza engel olmadığı müddetçe bize ulaşabilirsiniz.

Devlet memurlarının kitap yayınlamak konusunda yasal bir engeli bulunmamaktadır. Ancak içeriği ile ilgili sorun yaratıp yaratmayacağı yazarın sorumluluğundadır.

Evet, müstear (mahlas) kullanabilirsiniz. Ancak takma ad ile yayınlanacak kitapların sözleşmeleri de yazarların yasal kimlik bilgileriyle yapılmaktadır.

Dilediğiniz türde (roman, öykü, şiir, anı, deneme, inceleme vb.) ve kategoride kitap yayınlayabilirsiniz.

Daha önce kitap olarak yayınlanmamış size ait tüm eserleri derleyip kitap haline getirebilirsiniz. Yayınlanmış eserlerin sözleşmelerinin bitmiş olması ya da izin evrakı alınmış olması gerekmektedir.

Bir metnin kitap olarak yayınlanmasının en önemli amacı hem yazar hem de yayınevi için onun derli toplu en güzel şekilde okuyucuya ulaştırılmasıdır. Bu kadar emek harcadıktan sonra eserin tamamının başka yollarla paylaşılmasını iki taraf da arzu etmez. Yasal olarak da eser metni tanıtım amaçlı kısa alıntılar dışında telif anlaşması gereği çevrimiçi erişime açılamaz.

Baskı, satış, dağıtım

Sağlıklı bir ciltleme yapılabilmesi için 48 ila 800 sayfa arasında olması gerekmektedir.

Her ülkenin alışkanlıklar farklılık göstermektedir. Mesela Amerika’da satışa sunduğumuz kitaplar için 6x9 inç ölçülerini kullanıyoruz. Türkiye’de ise tüm ölçülerde yayın hazırlayabiliyor olmamıza rağmen genelde 13x20 cm ölçüsünü tercih ediyoruz. Kitap satışının fiyatı ile çok doğru orantılı olduğu bugünlerde iç sayfalar için tek renk kullanırken, kapak baskılar 4 renk olarak gerçekleştirilmektedir.

ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) dünyanın neresinde yayımlanırsa yayımlansın, bibliyografik künyesi belirli tek bir materyali temsil eden 5 küme altında 13 rakamdan oluşan uluslararası bir numaralama sistemidir.

Bandrol ise Türkiye’de bir zorunluluk olup, her basılan kitabın arkasına yapıştırılan ve kitabın orijinal olduğunu gösteren puldur. Kitabınızla ilgili tüm resmi işlemler gibi ISBN ve Bandrol işlemlerini de yayınevimiz gerçekleştirecek olup, bunun için ek bir ücret talep etmeyecektir.

Bizim dağıtım sistemimiz üç ayaklıdır.

  1.  aşama ulusal dağıtım; Kitap baskıdan çıktığı gün web sitemizde ve kitapyurdu sitesinde satışa sunulur. Takip eden günlerde Türkiye’deki tüm satış sitelerine ve kitabevlerine ulaştırılmak üzere dağıtım firmalarına ulaştırılır. Yani 15-20 gün içinde internette neredeyse tüm sitelerde ve rafına koymak isteyen tüm kitabevlerinin kataloglarına ve sipariş sistemlerine girmiş oluruz.
  2. aşama: e-kitap olarak hazırlanmasıdır. Yaklaşık bir ay içinde e-kitap versiyonu hazırlanır ve dünyadaki tüm e-kitap satış siteleri ile Türkiye’de D&R ve idefix’te satışa sunulur.
  3. aşama küresel dağıtım; hemen hemen aynı zamanda dünyadaki 195 ülke ve 40 binden fazla site, kitapçı, okul ve kütüphanenin siparişine açılır.

Web sitemizden %50 indirimle dilediğiniz zaman sipariş verebilirsiniz

Tüm yazarlarımıza standart bir sözleşme uyguluyoruz. Kitabın satış fiyatına göre telif ücretinde ufak tefek değişiklikler olabilmesi haricinde her yazar ile aynı sözleşmeyi imzalıyoruz. Yarışma ile ücretsiz kitap basımı kazanan yazarlarımla da aynı sözleşmeyi kullanmamıza rağmen sadece dağıtım aşamaları küçük kotalara bağlı ve telif ücretine 500. Satıştan sonra hak kazanıyorlar. Sözleşme örneğimizi bize ulaşarak talep edebilir ve inceleyebilirsiniz.

Aradığınız bilgiye ulaşamadınız mı?

Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsinizİletişimi başlat
Yardım ister misiniz?
Merhaba,
Sıkça Sorulan Sorular ile ilgili bilgi almak ister misiniz?