Yol Akademi Yayın Grubu.png
Üye Girişi

Edebiyat Yarışması-2024

2024 Neden Sizin Yılınız olmasın?

2023 Yılında
854 başvuru aldık,
63 yazarın kitabını
ücretsiz yayımladık.

Yazarlara Büyük Destek

Yol Akademi Yayın Grubu olarak 2023 yılı boyunca süren yarışmamızda titiz değerlendirmeler sonucu oluşan puanlama ile bu proje için ayırdığımız bütçenin el verdiği ölçüde 63 yazarın kitaplarını hiç bir ücret talep etmeden okuyucuları ile buluşturduk.

Aylık Edebiyat Yarışması -2024'de bir kitabınız olacak

Hayalinizi gerçekleştirmenize bir adım kaldı

2 yıldır sürdürdüğümüz  Edebiyat yarışması 2024’te de devam edecek. Yol Akademi olarak yayıncılıktan kazandığımızın bir kısmını, 2024’te de yeni yazarları okuyucuları buluşturmak için kullanacağız. Ancak hem yayıncılığın durumu hem de ekonomik koşullar nedeniyle 2024 yılının her ayına sadece 50.000.-TL bütçe ayırabildik. Bu bütçe ile yazarlarımızın bize gönderdiği eserleri seçici kurulumuzun değerlendirmesinden geçirerek, her ay ortalama 5-6 kitabı ücretsiz basacağız. 

Üstelik ücretsiz diyerek, hizmetlerimizin bir kısmından da mahrum bırakmayacağız. Baskı, kalite, pazarlama, e-kitap, ulusal dağıtım ve küresel dağıtım olarak normal işlerimize uyguladığımız tüm hizmetleri vereceğiz. 

Tüm yapmanız gereken, roman, öykü, deneme, inceleme ve çocuk kitap dosyalarınızı bize ulaştırmanız. Sonrasında her ay yeni bir değerlendirme ile o ay için bütçemiz ölçüsünde ücretsiz basacağımız eserleri belirleyeceğiz. 

2024’te sizin de bir kitabınız yayınlanacak…

ROMAN

Konu sınırlandırması yok. Eserinize ve kendinize güvenmeniz yeterli. Roman yarışması için başvurunuzu bekliyoruz

ÖYKÜ KİTABI

En az 40 A4 sayfası tek öykünüz ya da öyküleriniz varsa tek dosya halinde başvurunuzu bekliyoruz

DİĞER

Anlamlı bir okuyucu kitlesi için değerli olan her türde kitabı (deneme, anı, derleme, çocuk kitabı, ders kitabı veya diğer türlerde - Şiir Kitabı hariç-) gönderin değerlendirmeye alalım.

ŞİİR KİTABI

Eser başvurularının büyük bir kısmını oluşturduğu için Şiir kitabı türündeki dosyalar yarışmaya dahil değildir. Şiirlerinize güveniyorsanız menüde yer alan Edebiyat/Kurgu kitap dosyası formu ile yarışma harici bize gönderebilirsiniz. Ya da sadece şekilsel ve hukuki inceleme sonucu yayımlanmasında bir sakınca görülmezse Şiir Kitabı Hazırlık Paketimize (ücretlidir) başvurup kitabınızı hemen yayınlanma sırasına aldırabilirsiniz.

Kitap basımı ödüllü

Edebiyat Yarışması

Yazmak bazı özel insanlar için bir tutkudur ve çoğu için yazdıklarını okurlarla buluşturmak imkansızdır. Yayınevimiz yetenekli yazarları teşvik etmek için 2022 ve 2023 yılı boyunca düzenlediği yarışmaları 2024'te de sürdürme karar almıştır. Yazma tutkusunun önüne geçemeyen ama yazdıklarını bir kitap olarak yayımlatmak için yeteli imkana ya da  izlemesi yol hakkında bilgiye sahip olmayan yazarlarımıza eserlerini kitap olarak görme imkanı sunacağız

 • Edebiyat yarışmasına yurt içinden ve yurt dışından 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşları veya Türkçe yazan yazarlar katılabilir.

 • Eserlerin özgünlüğüne dair tüm sorumluluk yazara aittir. Üçüncü kişi veya kuruluşların telif hakkı konusunda herhangi bir talep veya iddiada bulunmalarından doğacak maddi ve manevi zarar yazara aittir.

 • Bilgisayarda word belgesine, A4 boyutunda 1,5 satır aralıklı olarak; üst, alt, sağ ve sol kenar boşlukları 2,5 cm’yi geçmeyecek şekilde hazırlanacaktır.

  Yapıt, Times New Roman yazı fontu, 12 (on iki) punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacak, sayfa numarası verilecektir.

 • Eserler dijital dosya halinde başvuru sayfasından yüklenecek ve eserin olduğu dosyaya sadece bir "RUMUZ" yazılacaktır. Başvuru formuna ise Rumuzla birlikte kişisel bilgiler eklenecektir.
 • Her türde ayrı ayrı oluşturulan seçici kurulu üyelerinin içinden üç kişiye eserler Rumuz ile gönderilecek ve 1-100 puan arası bir değerlendirme yapması istenecektir.
 • Yayınevi de her eser için 1-100 puan arası değerlendirmesini ekleyecek ve her eser için bu 4 puanın ortalaması alınacaktır.
 • Her ay Yol Akademinin edebiyat yarışması için ayırdığı bütçe ölçüsünde yarışma havuzunda değerlendirilmiş bulunan eserlerin en yüksek puana sahip olanları kitaplaştırılıp yayınlanacaktır. Kaç adet kitabın yayınlanacağı kazanan eserlerin baskı maliyetlerine bağlı olmasına rağmen her ay en az 10 adet ücretsiz kitap ödülü vermeyi planlamaktayız.
 • Her ay başvuran eserleri ay sonundan itibaren takip eden ayın ilk 2 haftasında değerlendirip,  hak kazanan eserlerin sürecini hemen başlatacağız.
 • Bir önceki ay içinden bazı eserleri bir ay sonraki edebiyat yarışmasına aktarıp aktarmamak yayınevi inisiyatifindedir.

Bir edebi metni değerlendirebilmek kolay değildir. Bu yüzden şimdilerde ünlü olan birçok yazarın eserleri uzun zaman çokça yayınevleri tarafından geri çevrilmiştir. Bizim değerlendirmemizde üç ayrı seçici kurul üyesine, kendi uzmanlıkları ile ilgili olarak dil, kurgu, üslup vb. açısından ayrı ayrı puanlatarak hatayı en aza indirmeye çalışacağız. Yayınevinin değerlendirmesi ise edebi olmaktan çok, yazarın geçmişi, etki alanı ve sosyal ilişkileri açısından olacaktır.

Evet, ne zaman isterseniz yayınevimize başvurarak edebiyat yarışmasından çekilebilirsiniz.

ÖDÜL

Ücretsiz Kitap Yayını ile İlgili Sorular

Evet. Edebiyat yarışmasını kazanan eserler ve yazarları ile ilişkimiz aynen diğer yazarlarımıza verdiğimiz hizmet gibi olacak ve aynı sözleşmeyi yapacağız.

Edebiyat yarışmasını kazanan yazar, eserin editöryal bir süreç sonunda yayımlanacağını, bu süreç içinde tavsiye edilecek değişiklikler konusunda karşılıklı anlaşma sağlanamaması durumunda, eserin yayımlanmayabileceğini baştan kabul eder. Ancak prensip olarak eserlere müdahale etmeyi doğru bulmuyoruz. Sadece daha iyi bir iş çıkması için karşılıklı bir düşünsel süreci birlikte yürütebiliriz.

Geri kalan her şey normal hizmetlerimiz ve müşteri ilişkimizle aynı olduğu için diğer sorularınızı Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdan ya da iletişim kanallarımız ile bizimle temasa geçerek öğrenebilirsiniz.

edebiyat yarışması 2023