Yol Akademi Yayın Grubu.png
Üye Girişi

Şiir Kitabı Hızlandırma Paketi

“Hep doğruları söyleyen bir yalancıdır, şair”

2022 yılının başında kitap bastırma olanağı olmayan ama yazdıklarına güvenen kalem işçileri için bir proje başlattık ve dedik ki;

“Madem yayıncılıktan az ya da çok para kazanıyoruz, o zaman bunun bir kısmını yazan insanları teşvik etmek için kullanalım.”

Bizim hayal edebileceğimizin çok üstünde bir talep gördü. Yüzlerce dosya arasında kaybolduk. İnce eleyip sık dokuyarak kimsenin hakkını yemeden dosyasını göndererek bizi onurlandırmış kalem emekçilerini haddimiz olmadan değerlendirmeye çalışıp, imkanlarımız ölçüsünde tespit ettiklerimizin çalışmalarını kitap haline getirmeye çalıştık. Tek derdimiz vardı; bizim ayırabildiğimiz bütçe ölçüsünde olabildiğince çok kitabı ücretsiz basmak ve bu kitaplardan elde ettiğimiz geliri yine bu projeye aktarıp destek verdiğimiz yazar ve şair sayısını artırmak. Hadi öykü, roman, deneme ya da diğer türlerde kitap projelerini bir şekilde değerlendirmek belki mümkün ama “şiir” dediğiniz sihirli metin şairin hiçbir kural tanımadan belki o kuralları yeniden tanımlayacak şekilde hayata meydan okuduğu sözcükler dizisi. Ne imla incelemesine gelir, ne editasyona ne de değerlendirmeye.

Şiir dediğiniz şairin belki de sıfırdan yarattığı öncesi olmayan yeni yepyeni bir metindir ve tüm eleştirilerden bir ölçüde muaftır. Böylesine sihirli bir yaratılışın ticari olarak talebinin bu kadar az olması da ayrı bir hüzündür maalesef.

Bir karar verdik.

Bize gönderilen her şiir kitabını, getirisi olup olmadığına bakmadan ücretsiz yayınlayacağız.

Ama bir sorunumuz var;

Bizim geniş ekibimiz bile tüm mesaisinin çoğunu şiir kitaplarını incelemek ve onları kitap haline getirmekle uğraşıyor. Böyle olunca projemizin çıkış amacından uzaklaşıyor ve yeni yazarlarımızı okuyucularıyla buluşturmakta zorlanıyoruz. Bu durumda bizim önümüzde iki yol kalıyor; Ya şiir kitaplarını arka plana atacağız ya da yeni bir çözüm bulacağız.

Biz bir çözüm bulmaya çalıştık.

Bir metnin yayınevinin önüne geldiği andan itibaren, sözleşme hazırlanmasından, dizgisine, kapağından, resmi işlemlere ve tüm bunların iletişimine harcanan zaman, emek ve mesai ciddi bir yer tutuyor. Bunları kendi bünyemizde yapmak yerine bu konuda meraklı, becerikli ve emek harcamaya hazır yayınevimiz dışındaki inanları da bu sürece katmaya karar verdik. Ama hiç kimseden yaşamının çok büyük bölümünü kapsayan bu tür bir emek ve zaman sarfını ücretsiz yapmaya gönlümüz razı olmadı. Bundan dolayı sisteme kattığımız her insana bir ücret ödemeye ve bu ücreti karşılamaya gönüllü şairlerimizden alıp onlara vermeye dayalı yeni bir sistem geliştirdik.

Biz yine hiç bir ücret almadan sizin şiir kitaplarınızı yayınlayacağız.

Ama piyasada 10,000.-TL den başlayan ücretlerle yapılan bu iş için ücret almazken, bizim standartlarımızı bilen, baskıya uygun iç dosya ve kapak hazırlayabilen profesyonellerin emeğinin hakkını kabul ederseniz sizden alıp onlara vereceğiz. Böylece biz şiir kitapları için kendi personelimizi çalıştırmazken, bunu bizim adımıza yapan profesyonellerle sizi bir araya getirip, hazır dosyaları biz alıp direkt kitap haline getireceğiz.

Siz isterseniz yine yarışmamıza katılıp hiçbir ücret ödemeden eserinizin değerlendirilmesini ve yayın sırasına alınmasını bekleyeceksiniz. Ya da bizim adımıza sizinle tüm işlemleri yürüten yayınevi dışındaki arkadaşlarımızla bu işlemleri yürütüp onların ücretini ödeyerek kitabınızı çok cüzi bir ücretle yayına hazır hale getirip bize iletebileceksiniz. Bu kapsamda bize başvurduğunuzda;

  • Sizi hemen bu konuda yetkilendirdiğimiz arkadaşımıza aktaracağız. Bu arkadaşımız
  • Şiirlerinizin kitap haline gelmesi için gerekli tüm yazışmaları ve sözleşmeleri hazırlayacak
  • Dizgiyi yapıp size gönderecek
  • Kapağı hazırlayıp sizin onayınızı alacak
  • Resmi kayıtlar, bandrol talebi gibi tüm bürokratik işlemleri sizin ve bizim adımıza takip edecek
  • En sonunda sizin şiirlerinizi bizim standartlarımızda bir şiir kitabı olarak hazırlayıp sizin onayınızla bize teslim edecek.

Sizin şiirleriniz problemsiz bir şekilde kitap haline gelirken biz de tüm bu süreçte kendi personelimizi, emeğimizi ve zamanımızı verimli kullanmış olabileceğiz.

Bizce uygun ve adil bir çözüm.

Bunun için sizinle şiirlerinizin kitap haline kadarki süreçte her türlü probleminizle uğraşacak yayınevi dışındaki arkadaşımızın emeğini ödeyeceksiniz. Bu süreçte belirlediğimiz ücret şimdilik sadece;

2.000.-TL

Bu ücreti biz tahsil edeceğiz. Sizinle temsilci arkadaşımız arasında hakem olacağız. İş sonuçlanınca sizin ödediğiniz ücreti temsilci arkadaşımıza ödeyeceğiz.

Siz de hemen şimdi şiir dosyanızı kitap haline dönüştürmek ve bunun hazırlık aşamasında bir temsilcimizle çalışmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Şiir Hazırlık Paketi hakkında

Dilerseniz yine yarışma projemize başvurarak, standart değerlendirme süreçlerinden geçerek tamamen ücretsiz yayınlatabilirsiniz. Ancak yayınevimiz şiir dosyalarının çokluğunu göz önünde bulundurarak kendi değerlendirme puanlarını 01 Nisan 2022 tarihinden itibaren diğer türlere göre düşük tutacaktır. Buna rağmen eğer şiir kitabınız gerekli puanı tutturursa yarışma projemiz kapsamında tamamen ücretsiz yayınlanma olanağına her zaman sahiptir. 

Alttaki başvuru formunu doldurup, size hemen bir şair temsilcisi atanmasını talep edebilir ve yarışma puanlarından bağımsız olarak kitabınızın yayımlanmasını hızlandırabilirsiniz.

Şiir kitaplarında değerlendirme kriterlerini en aza indireceğiz. Şekilsel ve hukuki değerlendirmeler dışında yeni bir değerlendirme yapmayacağız. Bize hazır ulaştırdığınız dosyanızı hiç bir ücret talep etmeden klasik sözleşme şartlarımızla yayımlayacağız.

Başvuru formunu doldurup, size bir temsilci atanmasını talep etmeniz gerekiyor. Temsilcimiz sizin ve bizim adımıza eserinizi değerlendirecek ve yayımlanmasında bir problem yoksa onaylayacaktır. Bundan sonra  temsilcimizin ücretini ödeyerek işlemlere başlayabilirsiniz

Temsilci, sizin ve bizim aramızda bir köprü kurarak bizim standartlarımızda bir dosya oluşturmaya çalışırken, sizinle tüm işlemleri yürütecektir. Bu emeğini karşılığı olan ücreti siz karşılarken, biz sizin kitabınızı ücret almadan gönül rahatlığıyla yayımlayabileceğiz.

Temsilci, hem bizim hem de sizin işlemlerinizi yürütürken, bizim koyduğumuz kurallar çerçevesinde hareket edecek. Bundan dolayı sizin ücretinizi biz tahsil edeceğiz ama kitap yayımlana kadar temsilciye aktarmayacağız. Sizin şiirleriniz bir kitap haline gelip sizin ve bizim içimize sindiğinde sizin onayınızla daha önce ödediğiniz ücret temsilciye aktaracağız.

Şiir Kitabı